Laima1Spalio 25 dieną į Tverų bendruomenės salę susirinko nemažas būrys tveriškių, norinčių gyvai išgirsti žurnalistės, populiarių knygų autorės Laimos Lavastes mintis apie žurnalistinį darbą, apie skaitytojų pamėgtas knygas.

Laima Lavaste buvo dienraščio ,,Lietuvos rytas‘ korespondentė Suomijoje, rašė straipsnius leidiniui ,,Ekstra“. Dabar yra ,,Lietuvos ryto“ specialioji korespondentė, garsėjanti aštriais pasisakymais televizijos laidose, sudėtingus žmonių likimus nagrinėjančiais straipsniais.

Žurnalistė ir rašytoja Laima Lavaste galėtų pasigirti per savo karjerą prakalbinusi garsiausius ir įtakingiausius Lietuvos žmones bei užsienio įžymybes.

Ji neslepia, niekada nesigailėjusi dėl pasirinkto žurnalistės kelio. Pasakojo, kad jos tėvai buvo mokytojai. Jei paauglystėje tėvai nebūtų atsivežę iš Telšių rajono į Vilnių, gal ir ji būtų buvusi kur nors gimtosios kalbos mokytoja. ,,Dievinu savo, žurnalistės, profesiją. Niekada nesu pagalvojusi, kad galėčiau būti kas nors kitas“.

Jos karjerą lydi ne tik pripažinimas, bet ir daugybė nematomų akimirkų. Gąsdinimai ir perspėjimai – taip pat.

 Parašė knygas „Linksma knyga apie suomius ir Suomiją“ , „Skersgatvis dviem“ , „Mes. Lietuviai. Vadovėlis, kaip suprasti lietuvius ir jais naudotis“ , „Kalės istorija“, ,,Rytojaus niekada nebus“, ,,Kunigas Ričardas“. Knygos, kaip ir straipsniai, pasižymi nuoširdžiu atvirumu ir aštrumu.

Pirmąsias knygas autorė pristatė trumpai prabėgdama jų turiniu, paskaitydama vieną kitą ištrauką.

Gerokai išsamiau L. Lavaste pristatė per Lietuvą nuskambėjusią Garliavos istoriją, kurią publikavo knygoje „Kalės istorija“. Čia pateikiami neskelbti istorijos veikėjų pokalbiai, cituojami tyrimų ir apklausų protokolai, išskirtinis Laimutės Stankūnaitės pasakojimas apie vaikystę, tėvų auklėjimą, romantiškus jausmus. Žurnalistė pasakojo, kad už šią knygą ir straipsnius yra tekę ne kartą išgirsti įžeidimų, net grasinimų. Vis dėlto užsispyrimas ir troškimas atskleisti tiesą neleido nuleisti rankų, skatino eiti iki galo.

Laima2Knyga ,,Rytojaus niekada nebus“ parašyta pagal vieną skaudų įvykį Lietuvoje, kai buvo nužudyti du vaikai. Rašyti kriminalinėmis temomis jai teko daug, bet tiesiog toks žurnalistės darbas. ,,Aš pastebėjau, kad vis dėlto yra labai įdomu atsiriboti nuo to žudymo fakto, bet nagrinėti, kodėl taip atsitiko,- sako autorė. Tai yra tik tos istorijos atspindys, aš sukūriau šitą knygą. Tikrai noriu pasakyti, kad tai nėra ta tikroji, mums žinoma istorija. Tai yra visiškai atskiras romanas su savarankiškais herojais, savarankiška meilės istorija, savarankiškais gyvenimais. Tiesiog yra labai įdomu, kai tu turėdamas kažkokį faktą iš to sukuri išgalvotą romaną“.

Į knygą ,,Kunigas Ričardas“ sudėti jos pokalbiai su kunigu Ričardu Doveika. ,, Dvasininkas, kurio klausosi tūkstančiai, manė, kad nekuklu pasakoti savo istoriją. Pagaliau sutiko, ištaręs – tebūnie tai Dievo kelionė per Jo žmogaus gyvenimą. Ir gimė Knyga“, – pasakoja Laima Lavaste. Norintys galėjo įsigyti knygų, gauti viešnios autografą.

Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio viešosios bibliotekos Tverų filialo darbuotoja Danėlė Grauslienė