15Kai už lango tamsu ir šalta, kai iškrinta pirmasis sniegas, kai nespėja išaušti diena ir ateina vakaras, mes pradedame laukti stebuklingų Kalėdų. Šis laukimas – tai keturios advento savaitės.

Pirmąją advento savaitę Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio viešojoje bibliotekoje įsižiebė nauja žvaigždė – pasitikome naujausią literatės Genovaitės Česnauskienės knygą ,,Minčių mozaikos“. Tai antroji autorės knyga, kurią ryškiais, spalvingais ir įdomiais ornamentais iliustravo rietaviškis Audrius Viliušas.

Renginį pradėjo Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos mokinė Elzė Pudžiuvelytė dovanodama visiems susirinkusiems dainą ,,Su daina ir šypsena“ (mokytoja Vilma Jokubauskaitė). Genovaitės eiles skaitė skaitovė, anūkė Beata Kleibaitė. Renginį vedė ir knygos sutiktuves moderavo Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio viešosios bibliotekos direktorė Erika Pranckevičienė.

Literatės Genovaitės Česnauskienės pirmoji eilėraščių knyga ,,Prie versmės“ pasaulį išvydo prieš du su pusę metų (2019 m. pavasarį). Kaip teigė pati autorė, iki to laiko literatūriniai eilėraščiai buvo išspausdinti Rietavo krašto literatų kūrybos rinktinėje ,,Savi“, kurią 2004 m. sudarė Birutė Lengvenienė. Porą žemaitiškų eilėraščių įdėta skaitymų vaikams knygelėje ,,Cirulielis“, kurią išleido Skuodo savivaldybės viešoji biblioteka 2015 metais.

Popietės metu autorė dalijosi nuveiktais darbais, veiklomis, kurie įvyko per dvejus su pusę metų, nuo pirmosios knygos išleidimo. ,,Per tą laikotarpį mano literatūriniame gyvenime įvyko daug gražių dalykų: 2019 m. vasarą Adelė Daukantaitė paskatino surinkti visus žemaitiškus eilėraščius, nes ruošėsi išleisti Plungės ir Rietavo krašto žemaitiškai rašančių knygą ,,So meilė Žemaitėje“. Joje sudėta virš 30 mano kūrinių. Gruodžio mėnesį įvyko šios knygos pristatymo maratonas, kuris paliko daug gražių prisiminimų. 2020 m. liepos mėnesį įstojau į Plungės literatų klubą ,,Vingiorykštė“. Rugpjūčio mėnesį dalyvavau Šilaičių menų festivalyje ir buvau garbingai priimta į Lietuvos kūrybinės raiškos asociaciją ,,Menų sodas“. 2020 – 2021 metais išleisti 3 almanachai, kuriuose spausdinama mano kūryba. Per Šilaičių menų festivalį buvo pristatytas almanachas ,,Meilės atodūsiai“ – tai meilės lyrika. Vėliau pasirodė tarptautinis almanachas – albumas ,,Vieną kartą Šilaičių karalystėje“. Jame publikuojama bendraautorių kūryba pasakų motyvais. Jau šiais metais (2021 m.) išleistas tarptautinis almanachas vaikams ,,Smalsučių kelionė per žemę“. Džiaugiuosi būdama šio almanacho bendraautore“.

Genovaitė Česnauskienė yra nuoširdi, kūrybinga, aktyvi ir visuomeniška asmenybė, aktyviai dalyvaujanti Rietavo trečio amžiaus universitete. Kaip pati Genovaitė teigia, ne mažai teko padirbėti su gerb. Alvyra Andrijauskiene ruošiant Rietavo trečio amžiaus universiteto 10 metų veiklos kroniką. ,,Padėjau surinkti medžiagą, parašiau keletą straipsnių apie Trečio amžiaus universiteto veiklą, yra ir keletas eilėraščių apie senjorų gyvenimą. Visos šios patirtys skatina tobulėti, žengti į priekį stebint, analizuojant ir užfiksuojant įvykius“. Apie naujausią savo knygą ,,Minčių mozaikos“ rietaviškė sako, kad iš pradžių turėjo tik keletą kūrinėlių iš vienos raidės, bet kai pamatė Audriaus darbus, nusprendė padaryti visą abėcėlę ir kartu išleisti leidinį. Taigi, Genovaitės Česnauskienės knyga ,,Minčių mozaikos“ - dviejų autorių knyga, į kurią sudėjo savo pačios trumpas mintis iš vienos raidės. O raidžių iliustracijas ir viršelį padarė sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos ,,Rietavo viltis“ narys Audrius Viliušas. Knyga tikrai spalvinga, ryški, įdomi, ir parodo visą lietuvių kalbos turtingumą ir grožį.

Šventinės popietės pabaigoje susirinkęs gausus literatūros mylėtojų būrys savo sveikinimais, nuoširdžiais žodžiais, palinkėjimais, gėlėmis ir dovanomis apglėbė mūsų mylimą rašytoją Genovaitę Česnauskienę.

Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio

viešosios bibliotekos informacija

Nuotraukos bibliografės V. Piliuvienės