• Svetlana Čecka. MOTERIS IŠ DVIGUBO PASAULIO

  moteris is dvigubo pasaulioKai Helgai buvo dešimt metų, ji liko našlaitė. Augo tarp svetimų svetimuose namuose ir slapta svajojo suvaldyti laiką. Dėl to baigusi mokyklą išvyko į kitą šalį studijuoti fizikos ir troško patekti į mokslininkų šventovę – legendomis apipintą Mokslo Korporaciją. Deja, nors ir apsigynė įdomią disertaciją, Korporacija ja nesusidomėjo. Gyvenimas, atrodė, palengva virsta nykia nuobodybe, Helga beveik susitaikė su likimu, bet staiga ji gauna keistą laišką ir kvietimą į Korporaciją, negana to, stebuklingai persimaino veidmainis sutuoktinis. Atrodo, gyvenimas vėl įgauna prasmę, bet realybė pasirodo ne visai tokia, kokios tikėjosi Helga. Korporacijoje ji sužino apie slaptojo mokslo užkulisius ir pagaliau supranta, dėl ko buvo čionai pakviesta. Sutuoktinis padovanoja jai kelionę į Egiptą, bet ne dėl to, kad palepintų žmoną. Helga jaučiasi patekusi į praeities ir dabarties pinkles, o gyvenimas pateikia vis naujų staigmenų. Anot Froido, visos mūsų problemos atsiranda tik dėl to, kad trūksta meilės. Helgos gyvenime ta taisyklė, regis, pasitvirtina.

  Romane lygiagrečiai plėtojamos dvi siužetinės linijos: apie laikui nepavaldžias moters laimės paieškas ir paralelinių erdvių paieškas, taip pat mokslo užkulisius. Visa tai kūrinyje persipina su Helgos praeitimi, dabartimi ir ateitimi, taip pat su XX a. genijaus Alberto Einšteino moksliniais eksperimentais ir paslaptimi.

 • Andrius Tapinas. MARO DIENA

  maro diena„Maro diena“ - geriausios 2013 metų knygos „Vilko valanda“ tęsinys.


  Pasmerktame mieste pavojingiausia likti gyvam...


  Pašėlę nuotykiai tęsiasi antrajame Akmens ir Garo Miestų ciklo romane „Maro diena“. Laisvojo Vilniaus legatui Antanui Sidabrui nerimą kelia kraupų krovinį atvežęs traukinys, kuriame nebuvo mašinisto, Londono policija tiria genialaus chemiko mirties aplinkybes, į Konstantinopolį skuba ypatingą užduotį turintis samdomas žudikas, o paslaptinga ugniaplaukė moteris vien žvilgsniu pavergia vyrų širdis.

  Paslaptys bus atskleistos, mįslingi kodai iššifruoti, bet išauš Maro diena – ir košmarai taps realybe, o akmenines pasmerkto miesto gatves užplūs Maro Vienuoliai.


  “Soboro durų angoje, galva kone remdamasi į staktą, stovėjo figūra, trimis galvomis aukštesnė už aukščiausią žmogų. Jos kūną slėpė ilgas juodas rūbas su plačiu gobtuvu, iš po jo žalia liepsna žybčiojo akys. Rankose figūra laikė plačius kirvius. „Ne, – staiga suvokė Sidabras, – tai kirviais baigiasi jos rankos!“

 • Alfonsas Nyka-Niliūnas. DIENORAŠČIO FRAGMENTAI 2009-2012

  alfonsas nyka niliunasNieko nėra santūresnio už didelį medį.
  Net ir vėjuje jis visuomet pasilieka santūrus ir rimtas.
  Lygiai pavasarį, vasarą, rudenį ir žiemą.


  Pusmiegio sapne

  Aš parėjau namo. Ant slenksčio
  Sėdėjęs mano brolis angelas
  Su lūpine armonikėle grojo
  Summertime – pradėdamas,
  Nutraukdamas ir vėl pradėdamas.
  Buvo vasara...

  It is the cause, it is the cause, my Soul.

  Mano feminizmas. Moterys yra kitoki, moraliai pranašesni kito pasaulio žmonės. Jos kitaip žino, kitaip jaučia, kitaip mato, kitaip girdi, kitaip reaguoja, kitaip supranta ir interpretuoja realybę. Kalba kita kalba. Todėl ne tik galima, bet ir reikia kalbėti apie moterų poeziją, muziką, tapybą etc.

  Viso gyvenimo nepakanka joms suprasti.

  Aš visą savo gyvenimą norėjau išmokti gyventi šalia, nuošaliai, ko pagaliau išmokau (deja, per vėlai).

  Lyja. Ant aukšto fotelio atkaltės beveik girdimai šnibždasi galvas suglaudę Sandros palikti mane saugoti du angelai.

 • Unė Kaunaitė. ŽMONĖS IŠ ALKAPĖS

  zmones is alkapes„Žmonės iš Alkapės“ – naujas jaunos rašytojos Unės Kaunaitės romanas. Jos pirmoji knyga paaugliams „Sudie, rytojau“ 2012-aisiais buvo atrinkta į „Metų knygos“ penketuką. 


  Antrasis prozininkės kūrinys pasakoja šeimos istoriją. 

  Vyriausias sūnus Kristijonas, baigęs Kembridžo universitetą, dirba Londono Sičio banke ir ruošiasi vesti britę Šarlotę. Jo brolis Aidas pradeda paskutinius studijų metus Edinburge, o sesuo Emilija, baigusi mokyklą Lietuvoje, atvyksta studijuoti į Egzeterį. Visi trys į Didžiąją Britaniją atkeliavo iš Alkapės – nedidelės Europos šalies, kurioje gyvena jų tėvai. Tai romanas apie savęs paieškas, nelengvus pasirinkimus, tėvynę ir draugystę.

 • Julius Keleras. TETA ELZĖ, ŠALTOJO KARO LYDERĖ

  teta elze saltojo karo lydereAutobiografiškos ir sykiu dokumentiškos esė, vadintinos prisiminimais, nors dėmesys sutelkiamas ne į laiko aplinkybes, o į aprašomojo charakterį. Tai atidus ir šiltas žiūrėjimas į artimuosius, gimines, bičiulius, mokytojus, draugus. Pasakojimas nuspalvintas lengvu humoru.

 • Herkus Kunčius. DERVIŠAS IŠ KAUNO

  dervisas is kaunoHerkus Kunčius su sociologo, net psichoanalitiko nuovoka ir kantrybe tyrinėja Lietuvos dabartį, lygia greta darydamas plačius ekskursus j netolimą praeitį. Negailestingas socialinis pjūvis, iš dalies paremtas dokumentiniais faktais, skundais, sovietmečiu rašytais į KGB, atskleidžiantis visuomenės veidmainystę, susisluoksniavimą ir susipriešinimą, neįveiktus iki šiol, romaną „Dervišas iš Kauno“ daro išskirtiniu lietuvių literatūros kontekste. 


  Postkomunistinių visuomenių blaškymasis, atgavus ilgai trokštą laisvę, leido įsisiautėti laukiniam kapitalizmui. Pasipelnymo godulys daug kam užtemdė sveiką protą. Šiam užkratui persismelkus per visus socialinio dirvožemio sluoksnius, liautasi kvaršinti galvą dėl garbės, padorumo ar sąžinės. Kai išsivaduojama iš tokių „prietarų“, dėsningai sukyla pasąmonėje snūduriavusios aistros. Nudrenuota vaizduotė nebepajėgia užganėdinti naujų potroškių. Prisigrobusieji valdžios ir pinigų geidžia aštresnių -ne estetinių ar gastronominių, bet kriminalinių, seksopatologinių prieskonių, patvirtinančių naują „nebaudžiamųjų“ tapatybę.