Naujienos

Gyvenimo vargas, tapęs poezija

DSCF67692014-ieji paskelbti Kristijono Donelaičio metais. Minime lietuvių grožinės literatūros pradininko, poemos „Metai“ autoriaus 300-ąsias gimimo metines. Ta proga sausio 22 d. Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio viešojoje bibliotekoje vyko literatūrinis vakaras „Donelaitis tarp mūsų“. Buvo ir svečių: sudalyvauti renginyje ir paskaityti K. Donelaičio kūrybos mielai sutiko Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Nijolė Dovidauskienė su vyru Vidmantu Dovidausku bei gimnazijos moksleiviai Eidvilė Kadytė ir Tadas Andriuška.

Vakaro vedėja bibliotekininkė Ieva Kimtienė susirinkusiuosius pakvietė iš naujo atrasti Kristijoną Donelaitį ir, pasitelkdama vaizdinę medžiagą, pristatė rašytojo biografiją. Vakaro dalyviai susipažino su K. Donelaičio gyvenimu ir veikla bei stebėjo nuotraukas, kuriose užfiksuotos svarbiausios su rašytojo biografija susijusios vietos.

Antrojoje vakaro dalyje N. Dovidauskienė ir E. Kadytė paskaitė ištraukas iš „Metų“, T. Andriuška – pasakėčią „Vilks provininks“, o V. Dovidauskas klausytojus pradžiugino paskaitydamas visus tris išlikusius K. Donelaičio eilėraščius, kurie yra aukštosios poezijos pavyzdys. Žiūrovai vieningai pritarė vedėjos teiginiui, jog K. Donelaitis yra egzistencialistas, kalbantis šiuolaikiniam skaitytojui suprantama kalba ir ypač aktualiomis temomis.

Vakarą vainikavo nuotaikingas trumpametražis vaidybinis filmas „Donelaitis tarp mūsų“, sukėlęs žiūrovams daug teigiamų emocijų. Jame K. Donelaitis parodomas kaip autorius, kuris gali ir prajuokinti, ir sugraudinti.

DSCF6770Dar praėjusių metų pabaigoje aktorius Rolandas Kazlas apie K. Donelaitį pastatė spektaklį-fantaziją „Ne pagal šio pasaulio madą“. Aktoriaus žodžiai ypač tiksliai apibūdina rašytoją ir jo kūrybą: „Kai skaitai Donelaitį, tiesiog jauti, jog tas žodis, ne užrašytas, o įrėžtas raukšlėse per ilgus metus. Jis atsineštas iš laukų, prakaite mirkytas, lietuje praustas, kvepiantis dešrom, lašiniais, žolelėm, nugirstas iš lakštingalos, pelėdos... Tai žmogus, sugebėjęs savo triūsą ir vargą paversti eilėmis. „Metai“ – tiesiog gyvenimo vargas, tapęs poezija...“

Rietavo sav. Irenėjaus Oginskio

viešosios bibliotekos bibliotekininkė

Ieva Kimtienė