Elizabeth Gaskell. Šiaurė ir pietūs

pietusVienos geriausių Viktorijos laikų rašytojos Elizabeth Gaskell romanas „Šiaurė ir Pietūs“ gvildena aktualias socialines – skurdo, išnaudojimo – temas ir asmeninių santykių įtaką net patiems tvirčiausiems įsitikinimams. Romanas išsiskiria itin gyvu ir giliu pagrindinės veikėjos charakteriu.

Margaretos Heil tėvas – kaimo pastorius, kuris galiausiai ryžtasi paklusti vidiniam balsui ir palikti bažnyčią. Dėl tokio tėvo sprendimo šeima turi palikti patogius namus Hampšyre ir persikelti į Anglijos šiaurę. Margareta atsiduria naujoje aplinkoje, kuri jai kelia tik pasibjaurėjimą. Pramoninis Miltono miestas šaltas ir atstumiantis. Vis dėlto netrukus ji randa užsiėmimą ir aistrą, kuri jai teikia ne tik pasitenkinimą, bet ir gyvenimo prasmę.

Margareta išsiaiškina, kiek daug žmonių šiame mieste gyvena skurdžiai ir kenčia sunkiai dirbdami fabrikuose. Užsidegusi ji ima ginti jų teises ir orumą. Šią Margaretos kovą apsunkina santykiai su fabriko savininku Džonu Torntonu. Jų priešprieša ir Margaretos pasipiktinimas jo elgesiu su darbuotojais tik išoriškai atrodo kaip priešų susidūrimas. Po šiuo pykčiu slepiasi kur kas gilesni jausmai ir trauka.

Socialinis kontekstas romane „Šiaurė ir Pietūs“ tobulai dera su asmeniniais veikėjų išgyvenimais. Knygos autorė Elizabeth Gaskell talentingai suderina skirtingas temas ir sukuria gilius, tikroviškus veikėjų charakterius. Margareta Heil laikoma viena autentiškiausių herojų Viktorijos laikų literatūroje.

Elizabeth Cleghorn Gaskell (1810–1865 m.) – anglų rašytoja, geriausiai žinoma kaip savo draugės Charlotte Bronte biografijos autorė, gerai vertinami jos romanai „Šiaurė ir Pietūs“, „Kranfordas“ bei „Žmonos ir dukros“ – pagal juos visus sukurti TV filmai.

E. Gaskell kurti pradėjo po sūnaus mirties, tai buvo jos būdas išgyventi emociškai sudėtingą laikotarpį. Autorė drąsiai rašė socialinėmis temomis, jos kūryboje itin svarbus moterų vaidmuo, taip pat aprašomi klasių nesutarimai ir sudėtingi veikėjų tarpusavio santykiai. Jos kūryba iki šiol domisi ne tik literatūros gerbėjai, bet ir istorikai.